lokmacıLokma yapan herkese lokmacı denmektedir. Oysa bu çok eksik veya yanlış bir tanımlamadır. Lokmacı geçmişten gelen bu kültürü bilen, geleneksel lokma dökümü yapan, yaptığı işin manevi yönünün farkına varan kişidir. Bu yüzden de herkes bu işi yapamaz. Yılların deneyimi ile yoğrulması gereklidir.

Lokmacılık belki geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Fakat bağımsız bir sektör olarak kendini ifade etmesi şu son on, on beş yılda olmaktadır. Daha öncesinde tatlıcı ve pastacıların yan kol olarak yaptıkları bir işti. Son zamanlarda ise artık pastacılar ve tatlıcılar bu işi yapmaz olmuşlardır. Bunda sadece bu iş üzerine uzmanlaşan insanların da katkısı vardır.

Lokmacılar Enflasyonu

İzmir’de lokmaya olan talebin hızla artması yüzünden biranda lokma firmalarının sayısında adeta bir patlama yaşanmıştır. Bunda elbette mobil lokma araçlarının devreye girmesi de çok önemlidir. Lokma araçları üretim hızını oldukça arttırmasının yanı sıra, işçiliğin de maliyetini ve önemini azaltmış görünmektedir.

Lokma makinelerinin ve araçlarının bu gelişmesi birçok kişiye ben lokmacı olabilirim hissini uyandırmış olmalı ki sektöre balıklama bir atlayış yapmışlardır. Fakat işin içine girince gerçekte öyle olmadığını görmüşlerdir. Bu tür firmaları bekleyen iki yol bulunmaktadır. Ya kısa bir deneme sürecinden sonra araçlarını satıp bu işten çıkmak. Ya da zararını kurtarmak için baştan savma bir iş yaparak lokmacılığa devam etmektir.

İşte bu ikinci grup bizi yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bu adamların yapmış oldukları işler doğrudan bize de zarar verebilmektedir. Her koyun kendi bacağından asılır size ne diyebilirsiniz. Fakat bu firmaların yapmış oldukları çalışmalar vatandaş üzerinde bir etki bırakmakta ve bize de bu şekilde yaklaşmaktadırlar.

Korsan Lokmacı Sorunu

Bu yukarıda bahsettiğimiz firmaların çoğu ne yazık ki korsan firma olmaya mahkumdurlar. Çünkü lokmacı olmanın çok kolay bir şey olduğunu zannedip işe girmiş fakat zorlukları görünce de nasıl para kazanacaklarını düşünmeye başlamaları sonucunda korsanlığın çözüm olacağını düşünmüşlerdir.

Elbette içlerinde bu işin hakkını vererek yapmaya çalışan insanlar da yok değildir. Zaten bunlar yasal kayıtlarını yaptırıp gereken koşulları sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu tür firmalara bir sözümüz yoktur. Bizim sorunumuz merdiven altı çalışan firmalardır.

Bu firmaların bizim gibi yasal, işini düzgün yapan işletmelere ne gibi zararı dokunabilir. Bir kere bu firmalar işin gelişmesi yönünde bir kaygıları yoktur. Tek dertleri günü kurtarmak olup kalitesiz ama ucuz lokma dağıtımları ile ön plana çıkmaya çalışmaktadırlar. İşte ucuz lokma bizim de sorunumuz olmaktadır. Vatandaş ucuz lokmaya rağbet ettiği sürece de bu tür firmalar varlıklarını sürdürmeye devam edecektir.

Lokmacı Arayanlara Uyarılar

lokmacıLokmacı arayanlara ilk uyarımız yukarıda da bahsettiğimiz gibi korsan firmalara karşı dikkatli olunmalıdır. Bu tür firmaların ucuz lokma dökümü yaptıklarını iddia ederek ne kadar kalitesiz hatta sağlıksız üretim yaptıkları bilinmekte ve duyulmaktadır. Hayır sahibi kişiler ilk tavsiyemiz ucuz lokma arayışında bulunmaktan vaz geçmeleridir. Bu arayış kendilerini eninde sonunda bu tür firmalara çıkaracaktır. Bu yüzden aramalarını temiz ya da sağlıklı lokma dökümü üzerine yoğunlaştırmalarıdır. Bu sayede düzgün firmalarla tanışıp güzel bir hayır işlemeleri mümkün olacaktır.

Lokmacı Bilgilendirmesi

Lokma dökümü yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın bilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Çoğu hayır sahibinin bize sormuş olduğu soruları derleyerek aşağıdaki maddeleri çıkarmış bulunmaktayız. Bu maddeleri hafızasına alan bir kişinin mağdur olma gibi bir şansı bulunmamaktadır.

  1. Lokma dökümü yaptıracağınız firmanın yasal bir firma olmasına özen gösterin
  2. Korsan yada merdiven altı çalışan firmaların kullanmış oldukları malzemenin niteliği belli değildir. Ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.
  3. Yaptırdığınız iş karşılığında bir belge almaya özen gösterin. Bu sizi yasalar önünde haklı duruma getirecektir.
  4. Çalıştığınız lokmacının hangi ürünler kullandığını sorgulayın. Özellikle ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edin.
  5. Hayır için lokma döktürdüğünüz firmanın kurumsal olmasına dikkat edin. Kurumsal bir firma çalışan dahi olsa sizi mağdur etmez.
  6. Çalıştığınız firmanın denetime açık olmasını isteyin. Korsan hiçbir firma denetimden hoşlanmaz.
  7. Lokma dökümü yapılırken mutlaka gözlem yapın, temizliğe gereken önem verilip verilmediğini denetleyin. Gerekiyorsa ikazda bulunun.
İyi Lokmacı Nereden Bulunur?

lokmacıİyi İzmir lokma firması bir kere dağıtım yaptığı esnada izleyerek bulunur. Bu işin en sağlam yolu budur. Lokma dağıtımı yapılırken yanaşırsınız, bir tabak alıp lokmanızı yerken bir yandan da lokma ustasının ve çalışanları gözlemlersiniz. Bu size en iyi fikri verecektir. Aynı zamanda yapılan hayrın yerine ulaşmasına da katkıda bulunmuş olursunuz.

Eğer böylesi bir duruma denk gelmedi iseniz netten ya da el ilanlarında arayışta bulunuyorsanız. Hiçbir şekilde ucuz lokma dökenlere rağbet etmeyiniz. Size referans verebilecek bu işe yıllarını vermiş firmalar ile çalışmaya özen gösteriniz.