İzmir saray lokmaİzmir tatlıları içerisinde İzmir saray lokma herhalde en çok tüketilen tatlı çeşididir. Hızlı yapımı, lezzetli oluşu onun en çok tercih edilme sebepleri arasındadır. Birçok firma saray lokması yaptığını iddia etmektedir. Fakat yapılan tatlının lokma ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. Sadece şekil olarak benzemesinin dışından hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Özünde bu lokma çeşidi dışı çıtır içi yumuşacık ve tam pişmiş olmalıdır. Dışı yanık ve içi çiğ değil yani.

İzmir saray lokması tatlısının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bir saray tatlısıdır. Osmanlı saray mutfağının vazgeçilmez bir ögesidir. Gerek sefer öncesi ve sonrasında gerekse de yeni doğan şehzadeleri muştulamak için bu tatlı dağıtılırdı. Sadece saray yaşayanlarına değil halka da dağıtım söz konusu idi. Saraydan çıkan bu tatlıya halk da saray lokması ismini vermiştir.

İzmir saray lokma lezzeti

İzmir lokma ile İzmir saray lokma tatlısı yapımında aynı malzemeler kullanılmaktadır. Un, maya, yağ ve şeker bu basit malzemelerdir. Fakat her ikisinin hamur kıvamı biraz farklı olabilmektedir. Sarayın hamuru biraz daha yumuşak olup daha etlidir. Her iki tatlı çeşidi de evlerde yapılmaktan ziyade hayır için dağıtılan tatlılardır. Fiyat olarak her ikisi de dağıtılan kişi sayısına göre belirlenmektedir. Her ikisinin de kişi başı fiyat birimi aynıdır.

İzmir saray lokma oldukça uygun fiyatlı bir ürün olmasına karşın bazı firmalar daha da ucuza mal etmenin peşindedirler. Elbette düşük kaliteli malzeme kullanılarak yapılan bu tatlıların hiçbir lezzeti yoktur. Aynı zamanda insan sağlığı için de ciddi tehditler oluşturmaktadır. Korsan firma denilebilecek bu kişilere karşı uyanık olmakta fayda vardır. Yoksa sadece onların değil sizin de başınızın ağrıyabileceğini unutmayın.

İzmir saray lokma dağıtımını yasal, hangi malzemelerden ürettiği şeffaf olan firmalar ile yapmanızı öneririz. Tadım lokma yıllardan beri birinci kalite malzemeler ile sağlıklı bir üretim yapmaktadır. Bizimle çalıştığınız takdirde hem hayrınız tam olarak yerine gelmiş olacak hem de insanlara lezzetli ve sağlıklı bir şeyler sunmuş olacaksınız.

Saray Lokmanın Tarihi

Saray lokması halka lokmasının şekil değiştirip evrimleşmiş halidir. İlk defa Osmanlı mutfağında yapıldığı yazılı kaynaklarda vardır. Selçuklu ve daha öncesinde bir saray geleneği olmadığı için yapımına rastlanmamaktadır. Gerçi lokmanın tarihinin çok eskilere gittiği bilinmektedir. Fakat ilk kim, nerede ve nasıl yaptı sorularının cevabı yoktur. Osmanlıda ise saray lokmasının adı sıkça geçmektedir. Seferden başarı ile dönen Osmanlı sultanı hemen lokma dağıtımını buyurur. Gerek saray halkı gerekse de saray dışına lokma dağıtımı yapılırdı.

Sarayda yapılan bu tatlının yapılışının pratik olması ve malzemelerin ucuz olması sebebi ile halk tarafından da yapılmaya başlanmıştır. Değişik süsleme araçları ile tadına tat katılmış ve bugünlere kadar özünde bir değişiklik olmadan gelmiştir. Halkın da lokma yapımını benimsemesi ile Osmanlı devleti yıkıldıktan sonra da Cumhuriyet döneminde halk tarafından saray lokma yapımı devam ettirilmiştir.

İzmir Saray Lokma Dağıtımı

çikolata soslu saray lokmaSaray lokması bütün diğer lokmalar gibi insanların özel günlerinde yapılıp dağıtılan bir yiyecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanların kendilerinin yapıp dağıttığı bu yiyecek evlerin ve ev yaşantısının değişmesi ile birlikte artık insanlar kendileri yapamaz olmuşlardır. Bu yüzden de ya tatlıcılara ya da pastacılara yaptırmaya başlamışlardır. Bu geleneğin devam ettirilmesindeki istek ister istemez lokmacılık denen bir sektörün ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Lokma firması, lokma ustası ya da İzmir lokmacı diye tabir edilen insanların ilk başlarda yaptıkları lokma tatlısı oldukça zordu. Daha doğrusu yapan kişi için oldukça eziyet çektiren yapımı çok zahmetli bir işti. Devasa lokma kazan ve tezgahlarının taşınması, kurulması ve hamurun elde karılması insan gücü üzerine kuruluydu. Fakat bundan on yıl öncesine kadar süren bu durum lokma mobil araçlarının çıkışı ile birlikte değişmiştir.

Artık lokma aracı üzerinde lokma yapımı ile ilgili her türlü araç ve gereç bulunmaktadır. Bu da lokma dökümünü oldukça kolay bir hale getirmektedir. Elbette işini iyi bilen ustalar tarafından kolay olmaktadır. Yoksa bu işten hiç anlamayan birisinin lokma yapması oldukça zordur. Her ne kadar son zamanlarda bu işi bilmeyen insanların ben lokmacıyım diye ortalıkta gezmesi de üzerinde tartışılması gereken bir olgudur.

Saray Lokma Dağıtım Fiyatı

Yukarıda da söylediğimiz gibi saray lokma yapımı son sistem makineler sayesinde artık oldukça pratik bir şekilde gerçekleşmektedir. Harcanan emeğin azalması sayesinde lokma fiyatının daha da aşağılara düşmesine yol açmıştır. Döngüsel olarak fiyatın düşüşü daha fazla lokma dökümünü sağlamış, daha fazla lokma dökümü de fiyatın daha da düşmesine yol açmıştır. Bugün bir lokma dağıtımından kazanılan para oldukça az miktarlara inmiştir. Eğer günde üç ya da dört tane lokma dökümü yapmıyor iseniz bir lokmacının geçinmesi oldukça zordur. Bu fiyat düşüşünün bir sonraki aşaması birçok lokmacının işini kapatıp başka işlerle uğraşmasına neden olacaktır.

İzmir saray lokma fiyatı yukarıdaki olguları da değerlendirerek kullanılan malzemenin miktarına göre belirlenmektedir. Lokma dökümü en az üç yüz kişilik yapılmakta olup bunun daha aşağısında bir rakamda lokma üretimi ve dağıtımı yapılmamaktadır. Üst limit bulunmamakta olup belli bir sayıdan sonra çuval hesabı devreye girmektedir. Bir çuval lokma dökümü dendiğinde 25 ya da 50 kiloluk un çuvalından yapılan hamur kastedilmektedir. Yere ve zaman göre çuval fiyatları hafif oynamalar yapabilir. Fakat hayır sahibi için en ekonomik lokma dökümü çuvalla yapılandır.

Saray Lokma Dökümünde Uyarılar

Saray lokma döktürecek vatandaşlarımıza ilk uyarımız sağlıklı ve temiz bir üretim yapan firma ile çalışmalarıdır. Çünkü İzmir’de lokma dökümü insan sağlığı üzerine direk etki eden bir iştir. Eğer işini düzgün yapmayan bir firma ile çalışırsanız ciddi sağlık problemleri ile karşılaşma şansınız olacaktır. Bu yüzden mutlaka önce sağlık kelimesini ilk sizin telaffuz etmeniz gerekir. Daha sonra lezzetli bir lokma dağıtımı istemek en doğal hakkınızdır.

Saray lokma dağıtımında seçeceğiniz firmanın işini iyi bilmesi çok önemlidir. Acemi bir firma ya da korsan bir firma ile çalıştığınızda yapacağınız iyilikte boşa gidecek vereceğiniz para da boşa gidecektir. Bu yüzden ister bizle Ayaz lokmayı tercih edin isterseniz de başkasını ama sağlam ve güvenilir bir firma olmasına özen gösterin. Güvenilir bir firma için de mutlaka referanslarına bakın deriz.

Birçok lokma firması piyasada bulunmaktadır. Bu firmaların ne yazık ki çoğu bu sektörde kalıcı değildir. Bunların yapmış olduğu işlerden vatandaşlarımız oldukça şikayet etmektedirler. Genelde şikayetlerin konusu ya zamanında söz verdikleri zamanda gelmemekte ya da dökülen lokma sayısı konusunda eksiklik olduğu yönündedir.

izmir saray lokma