İzmir lokma fiyatıİzmir lokma fiyatı neye göre belirlenmektedir. İnternette, el ilanlarında yüzlerce değişik fiyatlar karşımıza çıkmaktadır. Bu farklılık neden oluşmaktadır. Üç beş liralık bir fark anlaşılabilir olmasına karşın yüz liralık bir farkın açıklanması nedir. Bu yazımızda bunu masaya yatırıp enine boyuna inceleyeceğiz. Böylece lokma döktürecek vatandaşlarımızın kafasında fiyat ile ilgili bir soru işareti kalmayacaktır.

Bir malın satış fiyatını belirlemede maliyet fiyatının üzerine bir kar konularak fiyat belirlenir. Lokma için de bu böyledir. Lokmada kullanılan ham maddeler ise un, yağ ve şeker ana maddelerdir. Bunların da belirli bir kalite ve sınıf farkı olabilmektedir. Birinci sınıf bir yağ ile ikinci sınıf bir yağdan yapılan lokma arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Keza un ve şeker için de bu böyledir. Özellikle şekerde bazı firmalar daha ucuza İzmir lokma fiyatı vermek için glikoz şurubu kullanmaktadır.

İzmir Lokma Fiyatı Kriterleri Nedir?

Yirmi yıldan beri lokma üretimi yapan firmamız en uygun fiyatlarla birinci sınıf bir lokma üretimi yapmaktadır. Firmamız her zaman en kaliteli malzemeyi kullanmasına karşın en uygun fiyatı verebilmek için önemli fedakarlıklar yapmaktadır. Buna karşın bazı firmalar ucuz lokma fiyatı verebilmek için düşük kalite malzemeler ile üretim yapmaktadırlar. Buda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Lokmanın fiyatını belirleyen önemli bir konu da kullanılan emeğin kalitesidir. İşini iyi yapan bir ustanın yaptıkları ile işin acemisi bir ustanın yaptıkları aynı olmamaktadır. Bazı firmaların daha düşük maliyet oluşturması için lokmacılık sektöründe daha önce hiç çalışmamış insanları bulundurmaktadırlar. Kısa dönemde kar ettiğini düşünen bu insanlar yanılmaktadırlar. Çünkü uzun vadede bu insanların yaptıkları lokma yavan ve tatsız olup müşteri kaybına yol açmaktadır.

Lokma üretiminde belki de hiç gözükmeyen bir olgu da temizliktir. Birçok firma üretimde olduğu gibi temizlikte de kalitesiz ve ucuz malzemeleri seçmektedir. Buda kullanılan kap ve kacağın hijyen durumunda soru işaretlerinin oluşmasına yol açmaktadır. Biz her zaman için en iyi temizlik malzemelerini kullanmaktan kaçınmamaktayız.

Biz İzmir lokma fiyatı verirken kaç kişilik olacağını ve nerede döküleceğini öğrendikten sonra fiyatımızı belirliyoruz.

300 kişilik İzmir lokma fiyatı 800 TL 

400 kişilik İzmir lokma fiyatı 900 TL

500 kişilik İzmir lokma fiyatı 1000 TL

50 kg unla yapılan İzmir lokma fiyatları Sorunuz

Fiyatı Alırken Dikkat Edilecekler

Sadece lokmanın değil her hangi bir malın fiyatını alırken ilk olarak kendi bütçenize uygun olup olmadığına bakarsınız. Buda ucuz fiyatı cazip bir hale getirir. Fakat bilinçli bir tüketici sadece fiyata değil aynı zamanda malın kalitesine, uzun ömürlü oluşuna, etkililiğine, lezzetine, yapıldığı malzemeye bakarak fiyat – performans dediğimiz kriterlere göre bir değerlendirme yapar. Bir örnek vermek gerekirse aynı marka cep telefonun çok farklı fiyat seçenekleri bulunmaktadır. Bunun nedeni oldukça basittir birisinde kullandığı malzeme ile diğerinde kullandığı malzeme aynı değildir.

Lokma fiyatı alırken de bu doğrultuda bakmak gerekir. Kimi lokmacı vardır nerede ucuz un, yağ varsa ürününde kullanır. Biz ise en kaliteli malzeme nerede ise onu alır ve ürünlerimizde kullanırız. Kimi lokmacı vardır üç yüz kişilik lokma diye yüz kişilik lokma döker ve iş bitti der. Biz ise üç yüz kişilik lokmada en az 325 kişilik lokma dökeriz. Eskilerin terazi hakkı diyerek fazladan koymaları gibi bizde müşterinin hakkı bize geçmesin diye fazladan dağıtımımızı yaparız.

İzmir lokma fiyatı alırken mümkünse nerede lokma döktürmek istediğinizi en baştan belirtin. Bunun nedeni şehir merkezinde lokma döküm fiyatı ile ilçelerde ki lokma döküm fiyatının aynı olmayışıdır. İlçelerin şehir merkezine olan uzaklığı dolayısı ile üzerimize fazladan bir yakıt parası binmektedir. Buda zaten çok az olan karımızı alıp götürmekte hatta zarar bile oluşmaktadır. Bu yüzden İzmir merkezi dışında lokma fiyatlarımız farklılık göstermektedir. Anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Yerinde Hizmetin Avantajları

İzmir lokma firmasıLokma dökümü çok hızlı bir şekilde evrimleşen sektörlerin başında gelmektedir. Bundan on yıl öncesine kadar bir lokmacıdan hizmet almak istediğinizde oldukça yüksek rakamlarla lokma dökümü yapmaktaydılar. Bunun nedeni ise lokmacının malzemelerini lokma dökeceği yere taşıması oldukça zahmetli oluyordu. Günümüzde ise lokma araçlarının çıkması ile bu işçilik ortadan kalkmış bulunmaktadır. Bunun birincil etkisi de lokma döküm fiyatı üzerine yansımaktadır.

Panelvan tipi araçların bu iş için biçilmiş kaftan olduğunun anlaşılması ile bir lokma makinesinin rahatlıkla sığması, yanına bir hamur karıştırma makinesinin konması ile artık her yerde lokma dökümü mümkün olmaktadır. Elbette inverter denen cihazın makinelerin çalışması için gereken elektriği sağlaması çok önemlidir. Bu sayede mezarlık gibi elektriğin olmadığı yerlerde dahi lokma dökümü mümkün olmaktadır.

Elbette lokma dökümü sabit bir yerde olmaz. Yani bir dükkan açtınız ve hayır için lokmayı o dükkanın önünde dağıtıyorsunuz. Bu ne hayır sahibinin işine gelir nede lokma dağıtımının anlamı kalmaz. Hayır lokması adından da anlaşılacağı üzere hayır sahibi bir kişi tarafından belli bir nedenden dolayı yakın çevresine ya da daha çok fakir insanların bulunduğu yerlerde lokma dağıtımı üzerine kurulmuştur. Bu yüzden de gezici ekiplerin varlığı çok önemlidir.

Neden Uygun Fiyatlı Lokma

Uygun fiyat ve ucuz fiyat ilk bakışta aynı şeylermiş gibi gelebilir fakat gerçekte birbirinden taban tabana zıt farklı kavramlardır. Bir tanesi alınabilecek en düşük rakamı ifade eder. Fakat içerik konusunda ya da ne aldığınız konusunda her hangi bir şey ifade etmez. Diğeri ise belli bir kaliteyi alabileceğiniz en düşük rakamı ifade eder. Bu yüzden uygun fiyatlı lokma kaliteli ve sağlıklı bir hizmet aldığınızı ifade ederken, ucuz lokmanın böyle bir iddiası yoktur.

Peki, uygun fiyatlı bir lokma hizmeti alırken neye para ödüyorsunuz bunu kısaca açıklayalım. Bir kere sağlıklı ve temiz bir üretime imza atıyoruz. Sağlıklı üretimin de ilk koşulu kaliteli ve taze ürünleri kullanmaktan geçer. Fakat bu elbette sağlıklı bir üretimin tek şartı değildir. Aynı zamanda temiz çalışmak ta çok önemlidir. Buda esasında çalışanlara verilecek düzgün bir eğitimle mümkündür.

Lokmacı Seçiminde Fiyatın Önemi

Bütün bu yazdıklarımızdan sonra sizde bir takım kavramların yerine oturduğuna inanıyoruz. Bir kere lokmacı seçiminde dikkat edeceğiniz ilk şey lokmanın sağlıklı olmasıdır. Çünkü iyilik yapayım derken yüzlerce insanın sağlığına zarar vermeyi hiç istemezsiniz. Diyebilirsiniz ki benim sorunum değil bu işte firma sorumludur. Fakat şunu unutmayın ki siz olmasaydınız o lokmaları yiyen insanlar zarar görmeyecekti. Yani dolaylı bir şekilde o insanların sağlığının bozulmasından sorumlu olmuş oluyorsunuz.

Bütün bu yazdıklarımızdan çıkan ikinci önemli sonuçta ucuz lokma değil uygun lokmanın seçilmesi gerektiğidir. Hemen bir üst paragrafta bu konunun detaylı bir anlatımını yapmıştık burada bir kez daha ayrıntılı anlatmayacağız.

İzmir lokma sektörü binlerce firmadan oluşan devasa bir sektör haline gelmiş bulunmaktadır. Bunların içerisinden hangisini seçeceğinize fiyatla değil daha önce yaptıkları işle, lokmalarının kalitesi ve lezzeti ile karar vermeniz en doğru sonucu ortaya çıkaracaktır.

İzmir lokma fiyatı