İzmir lokmaİzmir’in hemen her semtinde bulunup tüketilebilecek bir tatlı türü olan İzmir lokma tatlısı küre ya da halka görünümünde bir tatlıdır. İzmir kültürünün değerli bir parçası haline gelmiş olan tatlının şehir dışından gelen insanlar tarafından da merak edildiğini görüyoruz. Ufak lokma büyüklüğünde bir yapıya sahip olması ismini buradan almasına neden olmuştur. Saray tatlılarından bir tanesi olması asilliğini göstermektedir.

Tatlı çeşitlerinden İzmir lokma tatlısı yenebilecek yerler saymakla bitmez. İzmir genelinde onlarca lokmacı ile karşılaşmak mümkün olsa da bunlar içinden iyi bir seçim yapmak her şeyden daha önemli. Doğru lokmacıyı bulmak ve bu noktada doğru firmalardan lezzetli tatlılar temin edebilmek adına internet araştırmalarınızı yapabileceğiniz gibi günlük yaşamda çevrenizdeki insanlara daha önce deneyip denemediklerini sorabilirsiniz.

İzmir’in hemen her semtinde bulunup tüketilebilecek bir tatlı türü olan İzmir lokma tatlısı küre ya da halka görünümünde bir tatlıdır. İzmir kültürünün değerli bir parçası haline gelmiş olan tatlının şehir dışından gelen insanlar tarafından da merak edildiğini görüyoruz. Ufak lokma büyüklüğünde bir yapıya sahip olması ismini buradan almasına neden olmuştur. Saray tatlılarından bir tanesi olması asilliğini göstermektedir.

Tatlı çeşitlerinden İzmir lokma tatlısı yenebilecek yerler saymakla bitmez. İzmir genelinde onlarca lokmacı ile karşılaşmak mümkün olsa da bunlar içinden iyi bir seçim yapmak her şeyden daha önemli. Doğru lokmacıyı bulmak ve bu noktada doğru firmalardan lezzetli tatlılar temin edebilmek adına internet araştırmalarınızı yapabileceğiniz gibi günlük yaşamda çevrenizdeki insanlara daha önce deneyip denemediklerini sorabilirsiniz.

İzmir lokma hakkında sorular

İzmir lokmaDaha önce tatlıyı tüketip beğenenlere hangi lokmacıyı tercih ettikleri sorusunu yöneltebilirsiniz. Şehir genelinde İzmir lokmacı seçeneklerine  bu yolla bulabilirsiniz. Hiçbir şey bilmeseniz dahi İzmir’e vardığınızda yoldan geçen birine yönelteceğiniz soru ile hangi lokmacının daha başarılı işler çıkardığını öğrenmeniz mümkün.

İzmir lokma tatlısı yapımı size basit görünebilir. Fakat bu işin altında yatan yüzlerce püf noktası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ustanın deneyim ve tecrübesidir. Eğer yıllarını bu işe vermemiş veya yıllarını bu işe veren birinin yanında olmamış bir ustadan çok şey beklememek gerekir.

İzmir lokma yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kullanılan malzemenin kalitesi ve tazeliğidir. Ne kadar iyi bir usta olursanız olun kötü malzemeden iyi bir lokma çıkaramazsınız. Bu yüzden de her zaman için en iyi malzemeleri kullanmaya özen göstermekteyiz.

İzmir bünyesinde hizmet veren lokmacıların büyük bir kısmı başarılı lokmacılar. Lokma ustalarının eskiden büyük emeklerle hazırladığı lokma tatlısı günümüzde her ne kadar makinelerle hazırlanmaya başlasa da eski tadından bir şey kaybetmiş sayılmaz. Daha temiz daha steril bir yapıya kavuşması insanların sağlığını tehdit etme ihtimali bulunan faktörleri de ortadan kaldırarak lezzetli tatlılar sundu.

İzmir Lokma Firma Seçimi

İzmir lokmacı arayanların ilk baktıkları kıstas genelde İzmir lokma fiyatı olmaktadır. Elbette bir iş yapılırken fiyatını öğrenmek en doğru yaklaşımdır. Fakat fiyat ilk bakılacak kriter değildir. İlk başta aranması gereken firmanın nasıl bir çalışma yaptığı ve dürüstlüğüdür. Buna bakılmaksızın fiyatı sorgularsanız çok farklı sonuçlarla yüz yüze gelebilirsiniz. Bir kere eğer dürüst olmayan bir firma ile çalışmak gibi bir hataya düşerseniz verdiğiniz paranın yarısı boşa gitmiş olur. Çünkü bu firmaların en sık başvurdukları hilelerin başında yapılan işi yarı yarıya azaltmak gelmektedir. Bu firmalar insanlarla anlaştıkları kişi sayısını hiçbir zaman tam olarak yerine getirmemektedirler.

Firma seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta firmanın daha önceden yapmış olduğu işlerdir. Eğer firma size rahatlıkla daha önce yapmış olduğu işleri anlatabiliyor ise o firmadan çekinmenize gerek yoktur. Fakat firma önceki işlerinden bahsetmeyi sevmiyor ise işte o firma hakkında soru işaretlerinin oluşmasının zamanıdır. İzmir lokma firmasında aramanız ya da dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda temizliktir. Firmanın sağlıklı ve temiz bir üretim yapıp yapmadığını çıplak gözle bile rahatlıkla anlayabilirsiniz. En azından eldiveni, maskesi ve bonesini var mıdır bu bile size firma hakkında çok şey verebilir. Zaten covid-19 virüsünden dolayı normal vatandaşlar bile maske takıyor iken lokmacının maske takmaması asla kabul edilebilir bir şey değildir. Maskenin ne kadar önemli bir koruyucu olduğunu bu hastalık sayesinde bütün herkes çok iyi anlamış bulunmaktadır.

Sağlıklı Lokma Üretimi

İzmir lokmaSağlıklı lokma üretiminin ilk şartı temizlik olduğunu yukarıda söyledik. Sadece çalışanların değil aynı zamanda kullanılan araç ve gereçlerinde temiz olması çok önemlidir. Bu yüzden lokma dağıtımı başlarken, dağıtım esnasında ve bittikten sonra firmanın yapmış olduğu temizliği gözlemlemekte fayda vardır.

Sağlıklı lokma imalatında gözle görünmeyen bir diğer konuda kullanılan malzemenin tazeliği ve kalitesidir. Birçok ustanın hiç önemsemediği bu olay aslında üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Çünkü ne kadar temiz çalışırsanız çalışın eğer kullandığınız malzemeler insan sağlığı üzerinde bir tehdit oluşturacak nitelikte ise emekleriniz boşa gidecektir. Bu yüzden ürünlerin son kullanma tarihi çok önemlidir. Biz hiçbir zaman imalatımızda son kullanma tarihi geçmiş bir ürün kullanmamaktayız.

Sözleşmesiz Lokma Dağıtımı

Lokma dağıtmak isteyen insanlar geçmişten beri yaptıkları bir firma ile anlaşıp belirli gün ve saatte belirli miktarda bir lokmanın dökülmesini isterler. Bunun içinde ne bir sözleşme yapılır nede bir kaparo alınır. Elbette büyük miktarda lokma dökümlerinde bir miktar kapora almak lokmacı için bir güvence olmaktadır. Çünkü yapılacak hamurun maliyeti oldukça yüksek olmaktadır. Bunun dışında genelde sadece bir telefon lokmacının istenilen yer ve zamanda hazır bulunmasını sağlamaktadır.

Burada bazı istisnalar olabilir. Mesela bazı firmalar anlaşma sağladıkları saatte yerinde olmayabiliyorlar. Bu firmalara karşı yapılacak çok fazla bir şey yoktur. Sadece internette bu firmaya olan şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Eğer korsan bir firma değilse bu şikayet onun üzerinde oldukça etkili olacak sonraki işlerinde en azından daha dikkatli ve zamanında yerinde olacaktır.

Korsan firma bahis geçmiş iken birkaç lafta bunlar üzerine edelim. Son zamanlarda bu tür firmaların sayısında oldukça yüksek bir artış gözlemlenmektedir. Bu firmaların en belirgin özelliği ucuz İzmir lokma fiyatı vererek vatandaşın aklını çelmektedir. Elbette bu firmalarla çalışanlar hiçte ucuza iş yapılmadığını biraz da geç bir şekilde öğrenmektedirler. Lokma bittiği anda bu firmalarla çalıştıkları için çok pişman olan yüzlerce insan vardır. Bizim size önerimiz bu tür firmalara hiç bulaşmayın deriz.

Firmamızın izmir lokma dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Lokma fiyatlarımız aşağıdaki gibidir.

300 Kişilik 400 TL
400 Kişilik 450 TL
500 Kişilik 500 TL
1000 Kişilik Sorunuz