İzmir lokmaLokma tarihin derinliklerinden bugünlere uzanan bir lezzettir. Arapçada bir yudum anlamına gelmektedir. Basit malzemelerden oluşması onun çok eskiden beri gelmesinin ana nedenidir. Basit dediysek de hafife alınmamalıdır. Oldukça etkili bir lezzete sahip bir tatlıdır. Toplumsal yaşamdaki yeri ise sadece bir lezzet değildir. Aynı zamanda bir paylaşım ve dayanışma aracıdır.

Lokma tatlısının çeşitli şekilleri mevcut olup genelde aynı malzemeden yapılmaktadır. Aradaki tek fark hamurun kıvamı ve verilen şeklin değişikliğidir. İçindeki malzemeler her zaman için un, su ve şekerden oluşmaktadır. Süsleme için son zamanlarda değişik malzemeler kullanılsa dahi genelde tarçın ile servis edilir.

Lokma artık evlerde yapılan bir yiyecek değildir. Hele İzmir’de lokma yemek istediğinizde tek yapmanız gereken sokağa çıkıp rastgele gezmektir. İlla ki bir camii veya okul önünde ya da bir köşe başında lokma dağıtımına rast gelmeniz yüksek olasılıktır. Eğer önünde bir sıra varsa ki bu sıra çok çabuk bir şekilde eriyecektir. Sıraya girip lokmanızı almak ve karşılığında sadece bir hayır duanızı esirgememektir.

Yaklaşık otuz yıllık bir süreden beri pastacılık ve tatlıcılık ile uğraşan firmamız birinci kalite üretimlere imza atmaktadır. İsteğe bağlı olarak belirlenen miktar sayısı bir gün önceden bize bildirilmelidir. Anlık ilave yapmak bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Lokma ve diğer imalatlarımız için daha detaylı ve ayrıntılı bilgiler için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Her şehrin kendine has bir yeri bir tadı vardır. Lokma tatlısı da İzmir’e has bir yiyecek olmuştur. İzmir halkının her zaman çok severek tükettiği ve başkaları ile paylaştığı önemli bir tatlıdır. Ama sadece bir tatlı değildir. Aynı zamanda önemli bir dayanışma aracıdır. İnsanların acısını sevincini başkaları ile paylaşma aracı olarak işlev görmektedir. Eğer ki bir hayır işlemek istiyor ve bunu en geniş kitlelerin katılımı ile düşünüyorsanız bu tatlı tam da bu iş içindir.

Her türlü etkinliklerinizde lokma dağıtımı çok uygundur. Mevlitlerde, sünnetlerde, iş yeri açılışlarında bu tatlı birebir paylaşım aracıdır. Gerek en acı gerekse de en güzel günlerinizin vaz geçilmez bir paylaşım ve dayanışma aracıdır. Uzun yıllardan beri süre gelen bir gelenek olan bu tatlı artık İzmir’in simgesi olmuştur.

Lokma tatlısının geçmişi

saray lokmaBu tatlının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. İlk nerede ve kim tarafından yapıldı bilinmemektedir. Fakat Anadolu’da hatta Osmanlı saray mutfağında önemli bir yere sahip olunduğu bilinmektedir. Hatta farklı bir şekle sahip olmasından ya da kaynağının saray olmasından dolayı buradan çıkan tatlıya saray lokma denmiştir.

İzmir ve çevresinde uzun yıllardan beri bu alanda faaliyet gösteren firmamız her zaman için müşteri memnuniyetini ön planda tutmuştur. Bu anlamda birinci sınıf ve lezzetli lokma yapmak ana görevimizdir. Bunu yaparken de temiz ve sağlıklı olmasına özen göstermek de unutulmamalıdır. Sizler için en iyi sunumu gerçekleştirmek de görevlerimiz arasındadır.

Firmamız geçmişten gelen bu geleneği en iyi bir şekilde yaşatmak için elinden gelen bütün çabayı göstermektedir. Bu bağlamda sizlerden gelen görüş ve istekleri de dikkate alarak her geçen gün kendimizi yenilemekteyiz. Değişik lokma sunumları ile yeni nesilin beğenilerine hitap eden sunumlar yapmaktayız. Bu bağlamda muz, çilek aromalı lokmalarımızın tadına bakmalısınız. Yada çikolata, reçel soslu lokmalar da farklı bir alternatif olabilmektedir.

Yerel Kültürün Somut Hali

Nasıl ki yöreler kendilerine özgü kültürel ve doğal güzellikleri ile öne çıkarlarsa Ege Bölgesi de İzmir merkez olmak üzere lokma tatlısı ile bir kez daha kültürel coğrafyamız içinde belirgin yerini hak etmiştir. Lokmanın ortaya çıkışı ve tarihi gelişimi için çok çeşitli rivayetler olsa da bu farklı yorumların birleştiği husus da lokma tatlısının giderek İzmir şehrini kendine merkez seçtiği ve nihayetinde bu adla anılır olduğu olduğudur. İzmir lokma fiyatı oldukça uygundur.

Bu tatlı sadece bir yiyecek değildir. Başta İzmir olmak üzere bu coğrafyanın ne kadar paylaşımcı ve dayanışmaya önem verdiğinin bir göstergesidir. Bu dayanışma kültürünün bir simgesidir. Her yöreye özgü bu tür yiyecekler mutlaka vardır. Mesela güneydoğu Anadolu’da helva böylesi bir işleve sahiptir.

İzmir Lokmanın Niteliği

Lokma malzemesi ve yapılışı itibariyle en zengininden orta hallisine ve orta hallisinden en yoksuluna kadar bütün insanları ve aileleri kucaklayabilen bir sofra zenginliği ve doyumsuz büyük mutfak lezzetidir. Çünkü lokma; un, maya ve tuzla meydana getirilen hamurun kızgın yağda pişirilmesi yoluyla elde edilip daha sonra da şekerin suyla kaynatılması sonucu elde edilen özel şerbet ile tatlandırılması neticesinde meydana getirilmiş olmaktadır. Görüldüğü gibi İzmir lokmanın gerçekten de herkesin kolayca erişebileceği malzemelerden ve yine herkesin tereddüt etmeden tüketebileceği sade ve sağlıklı yiyeceklerden kombine bir lezzet ve besin demektir. Bu nedenledir ki o, evet, herkesi gerçekten sımsıcak kucaklamaktadır.

Lokmanın Çeşitleri

lokmaHalkımızın günlük yaşantıları içinde değişik olgu ve olaylar da hep bir gelenek olarak yapılıp yaşatılan lokma dökme adeti gerçekten de milletimizin kültürel ve geleneksel varlığı için vazgeçilmez bir mutfak kültürü ve doyumsuz bir lezzet durumuna geçmiştir. İzmir lokmacı yerel kültürün giderek ulusal kültür ve toplumsal yaşantı şekli ne dönüşmesi diye de tanımlanabilir. Kısaca ifade edilmek istenirse İzmir lokma yerel kültürün somut hale gelmiş olması demektir.

Lokma ortası delikli ve yuvarlak olan birinci şeklinin yanında yine küre şeklinde olan ikinci bir çeşidi vardır. Halkımız arasında birinci şekli lokma tatlısı ve daha sonra da giderek İzmir lokma diye adlandırılmıştır. Diğer türün adı ise yine halkımız tarafından belki de içine konan değişik baharatların yol açtığı isimle ve belki de Osmanlı Sarayı’ndan doğmuş olduğu düşüncesiyle saray lokması adı ile bilinmektedir.